جزوه آموزش ویژوال بیسیک ۶

آموزش ویژوال بیسیک 6

ویژوال بیسیک (Visual Basic) توسعه یافته زبان برنامه نویسی بیسیک (Basic) می باشد. بیسیک توسط پروفسور جان کمنسی و توماس کرتز از کالج دارتموث برای نوشتن برنامه های ساده ایجاد شد. طراحی آن از اواسط دهه ۱۹۶۰ آغاز گردید.

ویژوال بیسیک تا نسخه ۳ به صورت ۱۶ بیتی بود. از نسخه ۵ به بعد فقط ویرایش ۳۲ بیتی آن ارائه شد (نسخه ۴ هم به صورت ۱۶ بیتی و هم به صورت ۳۲ بیتی عرضه شده بود). ویژوال بیسیک از نسخه ۶ به بعد بر پایه چارچوب دات نت (NET.) ارائه شد.

اگرچه با ظهور ویژوال بیسیک دات نت (Visual Basic.NET) اکثر برنامه نویسان ویژوال بیسیک ۶ به آن گرویدند، ولی نسخه ۶ همچنان طرفداران ویژه خود را دارد.

ویژوال بیسیک برای توسعه سریع نرم افزار (RAD یا Rapid Application Development) بر پایه رابط گرافیگی کاربر (GUI یا Graphical User Interface) توسعه داده شد. دسترسی آسان و سریع به پایگاه دادهها با استفاده از DAO ،RDO یا ADO و ایجاد کنترل های اکتیو ایکس (ActiveX) از جمله مواردی هستند که این زبان را برای RAD مناسب کرده اند. برنامه نویسی در ویژوال بیسیک به صورت رخدادگرا می باشد.

در برنامه نویسی تجاری، ویژوال بیسیک جز محبوب ترین ها است. بنابه آماری که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، ۵۳% از برنامه های تجاری با استفاده از این زبان تولید شده اند.
download

۱ دیدگاه

  • استاد نمونه سوال برای برنامه سازی جبرانی موجود نیست

چه دیدگاهی برای ارسال دارید...!